Skip to content

Radish leaf soup, unusual ingredient and excellent taste

V rámci hľadania inšpirácie v kuchyni a objavovania nových spôsobov, ako maximalizovať využitie sezónnych surovín, mnohí z nás často prehliadajú potenciál, ktorý sa skrýva v častiach zeleniny, ktoré bežne končia v komposte. Jedným z takýchto neprávom prehliadaných pokladov sú listy reďkovky. Tieto zelené listy sú nielen jedlé, ale aj výnimočne výživné a ponúkajú širokú škálu kulinárskych možností. Medzi nimi vyniká jedna jednoduchá, no nesmierne chutná a útulná voľba – polievka z listov reďkovky.

Táto polievka predstavuje dokonalý príklad, ako sa dá v kuchyni praktizovať varenie bez odpadu, pričom sa zároveň odkrýva nová dimenzia chutí a textúr, ktoré možno z obyčajnej zeleniny nečakáme. Listy reďkovky, ktoré mnohí zvyknú zahodiť, sú bohaté na vitamíny (najmä vitamín C) a minerály, a vďaka svojej mierne pikantnej a zemitej chuti dokážu obyčajnej polievke dodať zaujímavý rozmer.

Príprava tejto polievky je jednoduchá a nevyžaduje žiadne špeciálne suroviny ani kuchynské vybavenie. Je to ideálny spôsob, ako využiť celú reďkovku bez odpadu, zatiaľ čo sa na tanieri predstaví niečo netradičné a zároveň výživné. Tento recept je dokonalým príkladom toho, ako môžeme byť v kuchyni kreatívni a zároveň ekologicky zodpovední, premenou “odpadu” na lahodnú a vyhľadávanú pochúťku.

Okrem ekologického a nutričného aspektu, polievka z listov reďkovky prináša aj estetickú stránku. Svojou živo zelenou farbou a jemnou textúrou dokáže potešiť oko a predstavuje sviežu a lákavú voľbu na jarný alebo letný obed či večeru. Je to recept, ktorý vás pozýva objaviť skryté možnosti obyčajných surovín a prekvapiť seba aj svojich blízkych novými gastronomickými zážitkami.

Recept Polievka z listov reďkovky

Ingrediencie

 • 2 hrste čerstvých listov reďkovky, dôkladne umytých a nasekaných
 • 1 stredne veľká cibuľa, nakrájaná na kocky
 • 2 strúčiky cesnaku, pretlačené alebo jemne nasekané
 • 2 stredne veľké zemiaky, olúpané a nakrájané na kocky
 • 1 liter zeleninového vývaru
 • 2 PL olivového oleja alebo masla
 • Soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
 • 100 ml smotany na varenie alebo kokosového mlieka pre vegánsku verziu
 • Na ozdobu: Nasekaná mladá cibuľka alebo pažítka, kúsky reďkovky

Postup

 1. Na stredne veľkej panvici alebo v hrnci na polievku zohrejte olivový olej alebo maslo. Pridajte nakrájanú cibuľu a jemne osmažte, kým nezmäkne a nezačne byť priehľadná, približne 3-5 minút. Pridajte cesnak a varte ďalšie 1-2 minúty, kým nezačne voňať.
 2. Do hrnca pridajte nakrájané zemiaky, zalejte zeleninovým vývarom a priveďte k varu. Znížte teplotu a nechajte polievku jemne vrieť, kým zemiaky nebudú mäkké, asi 15-20 minút.
 3. Keď sú zemiaky mäkké, pridajte do polievky nasekané listy reďkovky. Varte ďalších 5 minút, alebo kým listy nezmäknú.
 4. Polievku odstavte z ohňa a nechajte ju mierne vychladnúť. Potom ju pomocou tyčového mixéra rozmixujte do hladka. Ak nemáte tyčový mixér, môžete použiť aj stolný mixér, ale uistite sa, že polievka nie je príliš horúca, aby nedošlo k poškodeniu mixéra.
 5. Polievku vráťte na mierny oheň, pridajte smotanu alebo kokosové mlieko a dobre premiešajte. Dochuťte soľou a čiernym korením podľa chuti. Ak je polievka príliš hustá, môžete pridať trochu viac vývaru alebo vody, aby dosiahla požadovanú konzistenciu.
 6. Polievku podávajte horúcu, ozdobenú nasekanou mladou cibuľkou a reďkovkou.

Polievka z listov reďkovky otázky a odpovede

Môžem použiť listy akejkoľvek reďkovky na prípravu polievky?

Áno, na prípravu polievky môžete použiť listy z akejkoľvek reďkovky. Avšak, dôležité je, aby boli čerstvé, zdravé a bez známok poškodenia alebo choroby. Rôzne druhy reďkovky môžu priniesť do polievky mierne rozdielne chuťové nuansy.

Sú listy reďkovky naozaj bezpečné na jedenie?

Áno, listy reďkovky sú úplne bezpečné na konzumáciu. Sú nielen jedlé, ale aj výživné, obsahujú vitamíny A, C a K, ako aj minerály ako je železo a vápnik. Pred použitím ich však dôkladne umyte, aby ste odstránili prípadné nečistoty alebo pesticídy.

Ako dlho trvá príprava polievky z listov reďkovky?

Príprava tejto polievky je relatívne rýchla a jednoduchá. Celkový čas od prípravy surovín až po podávanie na stôl je približne 30 minút, čo z nej robí skvelú voľbu pre rýchly obed alebo večeru.

Môžem do polievky pridať aj iné druhy zeleniny?

Samozrejme! Polievka z listov reďkovky je veľmi flexibilná a ľahko sa prispôsobuje podľa osobných preferencií. Môžete pridať napríklad zemiaky pre krémovú konzistenciu, mrkvu pre sladkosť, alebo čokoľvek iné, čo máte radi. Táto polievka je vynikajúca na experimentovanie a objavovanie nových kombinácií chutí.

Ako môžem polievku ochutiť?

Listy reďkovky majú mierne pikantnú chuť, ktorú môžete doplniť rôznymi bylinkami a koreninami. Dobrou voľbou sú čerstvý tymián, petržlen, bazalka, alebo trocha citrónovej šťavy pre zvýraznenie chuti. Nebojte sa experimentovať podľa vlastného vkusu.

Je možné polievku z listov reďkovky zmraziť?

Áno, polievku z listov reďkovky môžete po vychladnutí bez problémov zmraziť v uzavretom obale. Uchováva si takmer všetky svoje nutričné hodnoty a chuť. Pred konzumáciou ju jednoducho rozmrazte a zohrejte.

Ako môžem polievku zahustiť?

Ak preferujete hustejšiu konzistenciu polievky, môžete pridať zemiaky, ktoré sa varia priamo v polievke, alebo použiť mixér na čiastočné rozmixovanie polievky, čím sa dosiahne krémová textúra. Ďalšou možnosťou je pridanie trošky smotany alebo kokosového mlieka pre bohatšiu konzistenciu a chuť.

More inspiration
Skip to content